Anahtar ve Priz Modelleri

Anahtar ve priz modelleri elektrik tesisat ve kontrol araçlarının başlıcalarıdır. Anahtar modellerinin başlıca işlevi, ampul gibi aydınlatma araçlarının açma kapama işlemlerinin yapılması ve ışık seviyesinin ayarlanmasıdır. Prizler ise, elektrikli cihazların şebekeye bağlanması ve çalıştırılmasını sağlar. Her ihtiyaca ve önceliğe uygun bir anahtar priz modeli bulunur. Bu modellerin en sık tercih edilenleri; çocuk korumalı, akım korumalı, topraklı ve ışıklı olanlardır. Anahtar priz modelleri birbirinden oldukça farklıdır. Farklı estetik zevklere hitap eden birçok model bulunur. Ancak anahtar ve priz modelleri seçiminde estetik kaygılardan ziyade güvenlik tedbirleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmiş priz ve anahtar modellerini tercih ederek olası kazaları önlemek mümkündür. En güvenilir ve estetik anahtar ve priz modellerine Elektrikevi.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kullanım Alanlarına Göre Anahtar Priz Modelleri

Anahtar ve priz modelleri kullanım alanlarına ve yapısal özelliklerine göre farklılık gösterir. Başlıca modeller şu şekildedir:

 • Işıklı Anahtar Priz Modelleri: Bu prizler ışık özelliği sayesinde çalışma durumunu gösterir. Pratik ve güvenilirdir.
 • Akıllı Anahtar Priz Modelleri: Teknolojik gelişmelerin ortaya çıkardığı bir yeniliktir. Genellikle dokunmatik olma özelliğine sahiptir. 
 • Zaman Ayarlı Anahtar Priz Modelleri: Genellikle tasarruf amaçlı kullanılır. Herhangi bir elektrikli aletin çalışma süresini belirlemenize olanak tanır. Sizin belirlediğiniz süre bitince elektrik akımı durur.
 • USB’li Anahtar Priz Modelleri: Özellikle ofis ortamlarında bu modeller sıklıkla tercih edilir. Priz üzerinde hem normal fiş girişi hem de USB girişi bulunur. Bu sayede ihtiyacınıza uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Tekli Anahtar Priz: Klasik olarak kullanılan anahtar priz modelidir.
 • Çoklu Anahtar Priz Modelleri: Genellikle evlerin oturma odalarında veya toplantı salonlarında bu modellerden tercih edilir. Aynı anda birden çok elektronik eşyanın kullanılmasına olanak sağlar. Tv, modem ve klima gibi cihazları bu anahtar priz modeli sayesinde, aynı anda kullanabilirsiniz.
 • Topraklı Anahtar Priz Modelleri: Genellikle banyo gibi nemli ve ıslak alanlarda tercih edilir. 
 • Çevirmeli Anahtar Priz Modelleri: Işığın seviyesini çevirerek ayarlamanıza olanak tanır. İstediğiniz her an çevirerek ışığı kısabilir veya arttırabilirsiniz. 

Anahtar Priz Nasıl Takılır?

Anahtar priz takma işlemi bazı önemli noktalara dikkat etmeniz koşuluyla oldukça pratiktir. Ancak bu konuda yeterince bilgi sahibi değilseniz, bir elektrikçiden destek almanız gerekir. Eğer işlemi kendiniz yapmak istiyorsanız ilk olarak ana akım şalterini kapatmalısınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bir kontrol kalemi ile elektrik akımını kontrol edin. Eğer akım kesilmişse işleme güvenle başlayabilirsiniz. Anahtar prizi monte edebilmeniz için vida ve özel bağlantılı kablolara gereksinim vardır. İşe ilk olarak eski prizi yerinden çıkarmak ile başlayın. Prizin üzerinde bulunan vidaları söküp, aksamı dikkatli bir şekilde yerinden çıkarmalısınız. Takacağınız yeni priz içinde aynı şekilde vidayı gevşetin ve plastik aksamını yavaşça aralayarak kablo uçlarını yeterli oranda sıyırın. Sıyırma işlemini bıçağın keskin olmayan tarafı ile yapabilirsiniz. Kablo vidalarını yerleştirin ve vidaları sıkın. Bu işlem bittikten sonra prizi yuvasına yerleştirebilirsiniz. Vidaları tekrar sıkın böylelikle priz değiştirme işlemini tamamlamış olacaksınız. Ancak elektrik ile ilgili işlemler yüksek hassasiyet gerektirir. Bu nedenle tüm adımları doğru ve eksiksiz bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız, risk almamak için mutlaka bir elektrikçiden yardım alın. 

Anahtar ve Priz Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Anahtar ve prizler hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Özellikle ev ve işyerlerinde sıklıkla kullanılır. Aydınlatma ve elektronik eşyaların kullanımı bu aksesuarlar sayesinde mümkündür. İç ve dış mekanlar için anahtar ve priz satın almadan önce ihtiyaç duyacağınız ürünler hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir. İlk olarak satın almak istediğiniz anahtar ve prizin sizin tesisatınızla uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Anahtar tipleri sıva altı ve sıva üstü olarak ikiye ayrılır. Tesisatınızın bu 2 kategoriden hangisine dahil olduğunu tespit etmeniz alışveriş esnasında size kolaylık sağlar. Bir diğer önemli unsur ise mekanın fiziksel yapısıdır. Toz, nem veya patlayabilir maddelerin olduğu bir fiziksel mekanda kullanmak üzere anahtar alıyorsanız, sıva üstü modelleri tercih etmelisiniz. Anahtar seçimi gibi priz seçimi de oldukça önemlidir. Montaj yaparken rahat bir çalışma ortamı istiyorsanız u tip tırnakları olan ve açılabilen modeller satın almalısınız. Bu modeller 75 mm’ye kadar açılabilir ve dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Prizlerin kullanılacağı ortamda küçük yaştaki çocuklar bulunuyorsa mutlaka çocuk koruması olan modelleri tercih etmelisiniz. Satın alacağınız anahtar priz seçeneklerinin kaliteli bir malzemeden üretilmiş olmasına yüksek önem vermelisiniz. Bu sayede hem uzun yıllar boyunca kullanabilir hem de olası bir kazaya karşı kendinizi ve etrafınızdakileri koruyabilirsiniz. 

Anahtar Priz Bakımı Nasıl Yapılır?

Anahtar priz bakımı da oldukça önemlidir. Anahtar prizin kullanım ömrünü arttırmak ve yaşadığınız ortamda olası bir kazayı olmadan engellemek için rutin olarak bakım yapmalısınız. Bakım işlemi oldukça pratiktir. Özellikle lavabo ve banyo gibi ıslak ve nemli ortamlarda bulunan prizler bakım gerektirir. Mümkünse bu mekanlarda kapaklı anahtar priz modelleri kullanmalısınız. Bu sayede prizlerin ıslanmasının önüne geçebilirsiniz. Kuru bir bez ile belirli aralıklarla prizi silmeniz de önemlidir. 

Uzaktan kumandalı prizlerde bakım gerektirir. Düzenli olarak pilleri kontrol etmeli ve değiştirmelisiniz. Aynı zamanda küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeniz gerekir. Prizlere toz gitmemesi için düzenli olarak kuru bir bez ile toz almalısınız. Bu işlem kullanım ömrünü arttıracaktır. Prizlerin belirli aralıklarla dinlendirilmesi de dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Aksi halde hem prizlerin içten yanmasına hem de prize takılı elektronik eşyaların bozulmasına sebep olabilir.

Şık Tasarımlara Sahip Olan Elektrik Prizleri

Anahtar priz modelleri genellikle dekoratif kaygılar olmadan ihtiyaç doğrultusunda seçilir. Klasik olarak beyaz renkli ürünler kullanılır. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Bazı anahtar ve priz modelleri yaşadığınız alanın dekorasyonuna katkı sağlayacak şekillerde üretilmektedir. Rengarenk ve desenli modeller yaşadığınız ortamın havasına uyum sağlar. Özellikle kreş gibi küçük çocukların olduğu ortamlarda bu modeller sıklıkla tercih edilir. Dekorasyona katkı sağlayarak evinizin şıklığına yardımcı olur. Anahtar priz modellerinin bir diğer avantajı ise kullanılan malzemedir. Ceviz gibi ahşap malzemeden üretilen anahtar priz modelleri, özellikle ahşap yapılara şıklık katar. 

Uygun Fiyatlı ve Uzun Ömürlü Anahtar ve Priz Modelleri Elektrikevi’nde

Anahtar ve prizlerin uzun ömürlü olması için kaliteli malzemelerden üretilmesi ve özenli bir işçilikten geçmesi gerekir. Elektrikevi.com sizin için piyasada satışa sunulan en kaliteli anahtar ve priz modellerini bir araya getirir. Anahtar ve priz fiyatları kullanılan malzemenin kalitesine ve markasına göre değişiklik gösterir. Seçtiğiniz anhatar priz modelinin renkli ve desenli olması da fiyata etki eden unsurlardır. Elektrikevi.com her bütçe ve zevke uygun kaliteli anahtar priz modellerini uygun fiyatlar ile satın almanıza olanak sağlar. En ekonomik ve şık anahtar ve priz modelleri Elektrikevi’nde. Sizde Elektrikevi’nin kaliteli ürün ve hızlı teslimat ayrıcalıklarından yararlanarak, hemen şimdi kolaylıkla anahtar priz sipariş edebilirsiniz.

 • Yeni
 • Kampanya
 • Ücretsiz Kargo
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Whatsapp Destek