Filtrele

Markalar

Fiyat Aralığı

12 570
Filtrele

Kablo Bağı

Gözünüzün önüne bir elektrik kablo tesisatını getirmenizi istiyoruz. Bu tesisatlarda farklı amaçlar için kullanılan birçok kablo bulunur. Peki kabloları bir arada, derli toplu şekilde nasıl tutabiliriz? Tabi ki kablo bağı kullanarak. Kablo bağı ülkemizde plastik kelepçe, cırt kelepçe gibi farklı isimlerle anılan fakat oldukça sık kullanılan bir üründür. Bu yazımızda kablo bağı nedir ve kablo bağı çeşitleri nelerdir? Sorularına cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca kablo bağı satın almayı düşünüyorsanız yazımızın devamında kablo bağı fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kablo Bağı Nedir?

Her türlü kablonun düzenlenmesi ve bir arada tutulması için kullanılan, genelde naylon malzemeden imal edilen elemana kablo bağı denir. Elektrik panoları, bilgisayar kablo demeti gibi farklı yerlerde kullanılır. Oldukça pratik ve işe yarayan bir üründür. Çoğunlukla bir kullanımlıktır. Çünkü bir kez kablolar bağlandıktan sonra tekrar açmak için kesmek gerekir. Yapısında kullanılan plastik serttir. Zorlama ile kopmaz, dışarıdan bıçak gibi bir alet ile ekstra müdahale gerektirir.
Kablo bağlarının bu kadar popüler hale gelmesindeki bir diğer sebep ise maliyetlerinin düşük olmasıdır. Kablo bağı fiyatları uygun olduğu için şantiyelerde, fabrikalarda oldukça sık rastlanır.

Kablo Bağı Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım yerine ve kullanım amacına göre kablo bağları farklı çeşitlerde üretilmektedir. 

 • Standart naylon kablo bağları
 • Renkli naylon kablo bağları
 • Serbest bırakılabilir kablo bağları
 • Montaj başlıklı kablo bağları
 • Kendinden yapışkanlı kablo bağları
 • Paslanmaz kablo bağları
 • Tekrar kullanılabilir kablo bağları

Kablo bağları çeşitleri genel olarak bu şekildedir. Hadi gelin hepsini kendi içinde ayrı ayrı inceleyelim.

Standart Naylon Kablo Bağları

Piyasada en çok bulunan ve ulaşması en kolay olan kablo bağlarıdır. Tek parça halinde ve tek kullanımlık üretilir. Farklı ölçü ve boyları mevcuttur. Temel işlevi olan kabloları bir arada tutma görevini yeterli şekilde yerine getirir. 

Renkli Naylon Kablo Bağları

Standart naylon kablo bağının renkli olanlarıdır. Özellikleri bire bir aynıdır. Tek farkları bunların farklı renklerde de üretilmesi. Genellikle tutturulacak kablo sayısı az ve hafifse bu kablo bağları tercih edilir.

Serbest Bırakılabilir Kablo Bağları

Prototoipler üzerinde çalışmak için kablo bağı satın almayı düşünüyorsanız serbest bırakılabilir modeller tam size göre. Birden fazla kez kullanılabilir yapısı ile farklı prototipler üzerinde bu bağları deneyebilirsiniz. Temel renkleri siyah ve beyazdır. Çoğunlukla bu renklerde üretilirler. Ancak isteğe bağlı olarak farklı renk üretimleri de mevcuttur.

Montaj Başlıklı Kablo Bağları

Kendinden montaj deliğine sahip kablo bağlarıdır. Ekstra olarak kablo bağları sabitlenmeye ihtiyaç duyuluyorsa bu model tercih edilmelidir. Montaj deliği sayesinde kablo bağını duvara ya da panele sabitleyebilirsiniz.

Kendinden Yapışkanlı Kablo Bağları

Üzerinde bulunan etiketler sayesinde kendinden yapışkan özelliğine sahip kablo çeşididir. Pratik kullanım olanağı sunar. Bu kablo bağlarını kullanarak elle hızlı şekilde sabitleme gerçekleştirebilirsiniz.

Paslanmaz Kablo Bağları

Naylon kablo bağının kullanımı her ne kadar yaygın olsa da bazı sektörlerde işe yaramaz. Otomotiv, endüstri bu sektörlerden bazılarıdır. İşte buralarda naylon kablo bağı yerine paslanmaz çelik kablo bağları kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik kablo bağları, zorlu ortamlara ve hava koşullarında dayanıklı olacak şekilde üretilir.

Tekrar Kullanılabilir Kablo Bağları

Kablo bağlarının bazı spesifik modeller hariç tek kullanımlık olduğundan bahsetmiştik. Tekrar kullanılabilir olarak dizayn edilmiş kablo bağları da vardır. Çünkü bazı sektörlerde bir kablo bağına çok kez ihtiyaç duyulabilir.

Kablo Bağı Fiyatları

Tüm elektrik malzemeleri fiyatlarında olduğu gibi kablo bağı fiyatları da üründen ürüne, modelden modele göre farklılık gösterir. Genel olarak kablo bağı fiyatları 5 TL'den başlayıp 180 TL'ye kadar çıkabilmektedir. Fiyat konusunda en belirleyici olan faktör ise kablo bağı özellikleridir. 

Elektrikevi.com'da en çok satan kablo bağı fiyatları şu şekilde:

 • 100 Adet 2,5 x 100 Naylon Kablo Bağı: 5 TL
 • 2,5x150 Siyah Kablo Bağı 100 Adet: 7 TL
 • Kablo Bağı 3,6x200 Beyaz 100 Adet: 15 TL
 • Kablo Bağı 3,6x370 Beyaz 100 Adet: 29 TL

Eğer kablo bağlarını tek tek değil de toplu olarak satın almak isterseniz fiyat da ona göre düşecektir. Toptan elektrik malzemeleri kategorimize de göz atmayı unutmayın.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Whatsapp Destek